Obrączki ślubne – jak je nosić w praktyce?

Noszenie obrączek jest pięknym zwyczajem. Złoty krążek ma nie tylko przypominać danej osobie o zawartym małżeństwie, ale również mówić wszystkim na około, że dana osoba nie jest już zainteresowana związkami romantycznymi, ponieważ ma parę. Jak jednak nosić obrączkę? Na którą rękę powinno się ją zakładać? Odpowiedzi są dwie…

Historia: w Polsce różnie bywało…

Dawniej w Polsce, podobnie jak w takich krajach jak Włochy, Francja czy Irlandia, obrączki noszono na lewej ręce. W czasach zaborów się to zmieniło, ponieważ wówczas nie tylko same wdowy, ale również osoby mające żyjących współmałżonków, zaczęły przekładać swoje obrączki ślubne na dłoń prawą jako symbol żałoby po utracie niepodległości Ojczyzny. Z czasem zwyczaj przyjął się na tyle, że obecnie również obrączki ślubne nosimy w Polsce na prawej dłoni – więcej przeczytasz o tym tutaj.

Na której ręce nosi się obrączkę obecnie?

Europa i świat są obecnie dość mocno podzielone, jeżeli chodzi o sposób noszenia obrączek ślubnych. W wielu krajach obecnie, jak w Polsce, obrączki nosi się na prawej dłoni. Są to m.in. Niemcy, Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Chile czy też Wenezuela. Jednak w innych rejonach Europy i świata zwyczaj jest zupełnie odwrotny. We Włoszech, we Francji, w Irlandii, Brazylii, Egipcie, Stanach Zjednoczonych czy też w Kanadzie małżonkowie noszą obrączki na lewych dłoniach.

Pierścionek zaręczynowy vs. obrączka – co i jak?

Obecnie po ślubie wiele kobiet pozostawia pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni. Serdeczny palec zdobią wywczas obrączka i pierścionek, co bardzo ładnie się prezentuje, ale nie zawsze jest praktyczne z uwagi na ryzyko powstawania otarć i rys na tak noszonej biżuterii. Z uwagi na to niektóre panie przekładają po ślubie swój pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec na lewej dłoni. Jeżeli rozmiar pierścionka na to pozwala, można również nosić go na palcu wskazującym. Dobrym, choć obecnie dość mało popularnym rozwiązaniem będzie również zakupienie złotego łańcuszka i noszenie pierścionka zaręczynowego w formie pięknego naszyjnika.